Istorie Decembrie 15, 2011

Cel mai vechi locaș de biserică cunoscut la Broscăuți este biserica „Adormirea Maicii Domnului”, construcție din bârne de lemn realizată prin contribuțiile sătenilor în anul 1791, în locul altei biserici și strămutată pe locul actual în anul 1910 prin strădaniile preotului Neculai Sandovici.

În anul 1838 la Broscăuți era preotul Andrei iconom.

În anul 1894 întâlnim paroh doar pe preotul Neculai Sandovici, iar de la 1 ianuarie 1906 la Broscăuți vine paroh preotul Alexandru Sandovici, care slujea aici și în 1930, când parohia avea 630 familii cu 3145 suflete.

Din anul 1941 s-a înființat Parohia „Adormirea Maicii Domnului”, la care mai înainte slujea preotul Neculai Popovici.

La parohia înființată în 1941 vine paroh preotul Gheoghe Comăniță, care în 1948 este transferat la Parohia „Sfinții Împărați” tot la Broscăuți și, devenind protopop de Dorohoi, trece paroh la Parohia Trestiana de unde vine la Broscăuți preotul Aurel Constantinescu.

La Parohia „Adormirea Maicii Domnului” vine în 1948 preotul Rotărescu Aristotel, care slujește aici până în 1982.

În ianuarie 1983 vine paroh preotul Crețu Andrian, care în anul 2010 demolează biserica din bârne și începe construcția noii biserici, construcție din cărămidă pe fundații din beton.

Citește alte articole despre: Scurt istoric